KAD RUDENS IESNAS TRAUCĒ MŪSU IKDIENAS DZĪVI

Klāt ir rudens un laiks, kad arī rudens iesnas ienākušas mājās un bērnudārzos. Arī pie ģimenes ārstiem bieži dzirdam mazo pacientu mammas, kuras sūdzas par puņķainiem degunteļiem. Dažas mammas tūlīt traucas pie ģimenes ārsta, savukārt citas atkal mazuļa iesnām vispār nepievērš uzmanību. Tomēr neārstētas iesnas var neaprobežoties tikai ar diskomfortu vien, bet nodarīt arī nopietnu kaitējumu veselībai.

Jautājumi, kas tad ir iesnas un kā pareizi rīkoties, rudens periodā vienmēr kļūst aktuāli.

Galvenie iesnu izraisītāji ir vīrusi, tādi kā influences, parainfluences, adeno, ECHO, Koksaki. Arī baktērijas var izraisīt iesnas, bet tās visbiežāk vairojas uz tādas deguna gļotādas, ko jau bojājušas vīrusu izraisītās iesnas. Tūlīt pēc inficēšanās deguna gļotādā notiek asinsvadu un skropstiņu bojājums, veidojas asinsizplūdumi un gļotāda pietūkst. Deguna gļotādā ir dziedzeri, kuriem ir aizsargfunkcija, tāpēc, atbildot uz vīrusu un baktēriju kairinājumu, tie izdala lielu apjomu gļotaina sekrēta. Sākuma stadijā, kas ilgst 3–4 stundas līdz vairākas dienas, jūtama deguna gļotādas kairināšana, kutināšana un šķaudīšana. Pievienojas ožas un garšas traucējumi. Vēlāk parādās caurspīdīgi šķidri izdalījumi, kas, iekaisumam palielinoties, kļūst biezi gļotaini, vēlāk kļūst strutaini un zaļgani. Pēc dažām dienām glotainie izdalījumi sāk mazināties un izzūd, atjaunojas oža un elpošana. Parasti iesnas ilgst 7–10 dienas. Bērni ar iesnām slimo vidēji sešas reizes gadā.


Biežākie iesnu veicinošie faktori ir organisma aizsargspēju mazināšanās, laika apstākļu maiņa, apkures sezonas izraisītais sausā gaisa kairinājums, ķīmiskas vielas un alergēni u.c.

Šis periods īpaši izjūtams aptiekās, kur, sākoties rudens periodam, pieaug pieprasījums pēc dažādiem iesnas mazinošiem līdzekļiem. Rezultātā iesnu simptomi tiek atviegloti, bet pati slimība ielaista. Ķīmiskie medikamenti, kas sašaurina deguna gļotādas asinsvadus, neiedarbojas uz galvenajiem iesnu izraisītājiem vīrusiem un baktērijām. Savukārt pārlieku ilga lietošana izraisa deguna gļotādas pieradumu un gļotāda vairs neatbrīvojas no tūskas pati. Tādējādi var pat rasties tā saucamās medikamentozās iesnas (Rhinitis medicamentosa). Pārlieku daudz lietoti, šie medikamenti var izraisīt arī galvas sāpes, miega traucējumus un nervozitāti. Deguna pilienu lietošana var atsaukties arī uz drošu autovadīšanu. Šo medikamentu instrukcijās parasti ir norādīts, ka tās nedrīkst lietot ilgāk par septiņām dienām. Tomēr ne vienmēr cilvēki ievēro instrukcijās ieteikto, kas ir visbīstamāk, ja runa ir par mazajiem pacientiem.

Kas tad ir jāievēro, ja bērnu ir piemeklējušas iesnas?
Pirmkārt, ja degunu šņauksiet ar lielu spēku, sekrēts ar visiem mikrobiem nonāks deguna blakusdobumos un var izraisīt deguna blakusdobumu un vidusauss iekaisumu. Tāpēc deguns jāšņauc ļoti saudzīgi, aizspiežot vienu vai otru nāsi pēc kārtas. Ieteicams guļot pacelt bērna galvgali augstāk, lai atvieglotu elpošanu. Vēlams pastiprināti uzņemt šķidrumu. Tāpat ārsti iesaka 3–4 reizes dienā skalot degunu ar sālsūdens šķidrumiem, ne ilgāk kā septiņas dienas pilināt prettūskas pilienus.
Zīdaiņiem un maziem bērniem iesnu gadījumā jāpievērš īpaša uzmanība, jo viņiem iesnām parasti pievienojas arī kakla iekaisums (rinofaringīts), un slimība ātri var pāriet uz bronhiem un vidusausi.
Tāpat zīdaiņiem ieteicams atsūkt deguntiņos esošo sekrētu. Stipru iesnu gadījumos degunu var skalot ar speciālu sālsūdeni, bet pēc tam saudzīgi, vienu nāsi aizspiežot, atsūkt otru. Skalošanu gan iesaka veikt vien pāris reižu dienā.
Saslimšanas sākumā ieteicams izvairīties no kārdinošās vēlmes izkarsēties vannā, kas var ietekmēt termoregulācijas procesu, un ķermeņa temperatūra var vēl paaugstināties.
Iesnu profilaksei iesaka, pirmkārt, izvairīties no tiešā kontakta ar cilvēkiem, kam jau ir iesnas, regulāri mazgāt rokas, atturēties no piena, jogurta un citu piena produktu lietošanas, jo tie var izraisīt pastiprinātu gļotu izdalīšanos, nodrošināt telpās optimālu mitrumu virs 40%, lietot organisma aizsargspējas stiprinošus līdzekļus, piemēram, C vitamīnu un cinku. C vitamīns var mazināt iesnu ilgumu un atvieglot to simptomus, cinks var palīdzēt izvairīties no iesnām, mazināt to ilgumu un atvieglot norisi.
Vecākiem ieteicams savus mazuļus sākt vest uz bērnudārzu gada siltajā periodā, lai mazais var pierast un adaptēties. Svaigs gaiss nedaudz apslimušiem bērniem ir nepieciešams ne mazāk kā veseliem, tāpēc, ja vien mazajam nav temperatūras, tad pastaiga ārā nāks tikai par labu. Ja viens no ģimenes locekļiem ir sasirdzis ar iesnām, tad mājinieki jebkurā gadījumā atrodas riska grupā: iesnas un saaukstēšanās inkubācijas periods ir pirmās divas līdz trīs dienas, kas pat var noritēt bez īpašiem simptomiem. Ar iesnām saslimušajam vēlams lietot individuālu trauku komplektu un sekot līdzi, lai vienreizējās lietošanas lakatiņi nemētātos pa visu istabu.

0
Feed

Komentēt