Kas ir muguras lejasdaļas sāpes un kam japievērš uzmanība, ja sāp mugura.

Mugurkauls sastāv no 32-35 skriemeļiem. Katram no tiem ir divas augšējās un divas apakšējās locītavas. Tas ir smalku locītavu ķēdīšu komplekss, kas nepārtraukti jākustina.Taču viss jādara ar apdomu.

Muguras sāpes var iedalīt pēc zonām – sāpes jostas un krustu daļā, sāpes sprandas un kakla daļā un sāpes krūšu daļā. Reizēm izdala arī astes kaula zonu, bet sāpes šajā zonā ir salīdzinoši retos gadījumos

Pēc klīniskajām vadlīnijām, ko izstrādājusi Ģimenes medicīnas katedras darba grupa, izveidoti ieteikumi pacientam ar muguras lejas daļas sāpēm.
Muguras lejas daļas sāpes ir bieža patoloģija (vairāk kā 60% cilvēku tās bijušas kādā dzīves etapā ilgāk par vienu dienu) un parasti to izraisa mugurkaula audu pārmaiņas, arī ar vecumu saistītās, muskuļu un citu audu pārslodze, pārpūle, muskuļu spazmi, sarāvumi, plīsumi, arī stājas izmaiņas. To rašanās var būt saistīta ar noteiktām aktivitātēm, kustībām, pozu, fizisku stresu.

Taču muguras lejasdaļas sāpju norisi un atveseļošanās ātrumu neapšaubāmi ietekmē arī psiholoģisks stress, sāpju slieksni jeb panesamību – arī pacietība, izturība, emocionālais stāvoklis, kā, piemēram, miers vai uztraukums, bailes, nomākums, nervozitāte un tamlīdzīgi faktori, kurus pats cilvēks īsti nemaz neapzinās un nesaista ar savām sāpēm, bet tie darbojas zemapziņas līmenī, mums negribot un it īpaši sāpēm ieilgstot.

90% pacientu sāpes mazinās 4-6 nedēļu laikā, bieži – pirmajās 2 nedēļās. Prognoze un iznākums parasti ir labs. Diemžēl vairāk kā ½ pacientu tās atkārtojas tuvāko gadu laikā. Tomēr tās katru reizi jānovērtē un jāārstē kā no jauna un arī šī atkārtošanās būtiski neietekmē parastas muguras slimības labo prognozi, dzīves apdraudējums no tā nerodas.

Mugurkaula un tam apkārtējo audu izmaiņas dzīves laikā veidojas visiem cilvēkiem un ir normāla novecošanās procesa neatņemama sastāvdaļa. Muguras audu izmaiņas (starpskriemeļu skrimšļu jeb disku protrūzijas un trūces, locītavu, skriemeļu izaugumi jeb „radziņi” un citas, ko apvieno ar terminiem spondiloze vai osteohondroze) izmeklējumos (rentgenogrammās, kompjūtertomogrammās) ir atrodamas biežāk nekā tās izpaužas klīniski ar sāpēm, tāpēc šīs deģeneratīvās audu pārmaiņas pašas par sevi nav uzskatāmas par nopietnu koriģējamu stāvokli jeb slimību, bet tikai konkrētas sāpju epizodes gadījumā jāizvērtē visu iespējamo cēloņu un faktoru nozīme, ne tikai slimības bioloģiskās, bet arī psihosociālās un emocionālās saknes.

Muguras lejasdaļas sāpes absolūtā vairākumā gadījumu (97-98%) nav draudošs stāvoklis, pat izteiktu sāpju gadījumā, ja nav specifisku draudošu simptomu (t.s. ”sarkano karogu”). Sāpju cēlonis var būt arī retāki, specifiski cēloņi un citas slimības – grūtniecība, menstruācijas, urīnceļu infekcijas, kuņģa patoloģija, sirds un asinsvadu slimības, locītavu izmaiņas un citas nopietnas patoloģijas. Izmeklējumus šo slimību atklāšanai, vadoties pēc attiecīgām pazīmēm, nozīmēs jūsu ģimenes ārsts. Tāpēc muguras lejasdaļas sāppju gadījumā jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu, noteikti nekavējoties, ja sāpes ilgst vairāk par 6 nedēļām (pat atkārtotās sāpju epizodes).

Brīdinošie simptomi, kuru dēļ sakarā ar muguras lejasdaļas sāpēm pie ārsta jāgriežas nekavējoties : sāpes pavada vājums, nespēks kājās vai rokās, notirpums zem ceļa vai elkoņa, urīna aizture, temperatūra, neizskaidrojams svara zudums, nakts sāpes, citas izpausmes vai arī izteiktas sāpes nerimst, simptomi pastiprinās vai pat pievienojas citi.

Brīdinošie simptomi, kad ieteicams nekavējoties sazināties ar ārstu:

• sāpes pavada vājums
•roku un kāju nespēks;
• notirpums zem ceļa vai elkoņa;
• urinācijas traucējumi;
• augsta temperatūra vai drudzis;
• neizskaidrojams svara zudums;
• nakts sāpes
• stipras sāpes pie niecīgām kustībām
• sāpes nerimst vai pastiprinās un pievienojas citi simptomi
• nesena trauma vai kritiens

Ieklausies savā ķermenī un nesamierinies dzīvot ar muguras sāpēm! Ja ir periodiskas sāpes mugurā, jāapmeklēt ārsts, lai savlaicīgi noteiktu diagnozi.
0
Feed

Komentēt