Mieža grauds un krusas grauds

No rīta ielūkojies spogulī un mēģini saprast, kāpēc pasauli spēj saskatīt ar grūtībām, turklāt puslīdz tikai ar vienu aci. Acs ir jūtīga, sāpīga un piepampusi. Kas noticis?

Mieža grauds izpaužas kā plaksta sāpīgs pietūkums un apsārtums. Veidojas strutu pūslītis (abscess), kas var būt vērsts uz plaksta iekšpusi vai ārpusi. Tas var būt Meiboma dziedzera (iekšējais miežgrauds) vai tauku dziedzera (ārējais miežgrauds) akūts strutains iekaisums. Tas parasti attīstās, ja ir novājināta imūnā sistēma, cukura diabēta gadījumos, arī pie novājēšanas, anēmijas un laikapstākļu maiņas.

Tāpēc, protams, profilaktiski būtu pareizi jāēd un jāizguļas. Mieža grauds ir akūts plakstiņa tauku dziedzerīšu baktēriju izraisīts strutains iekaisums. Plakstiņš ir pietūcis un sāpīgs, acs apsārtusi un grauž. Vienlaikus var veidoties vairāki šādi veidojumi. Visbiežāk tie rodas cilvēkiem ar vāju imunitāti un cukura diabēta slimniekiem. Tauku dziedzeru izvadkanālu nosprostojumu var veicināt ilgstoša uzturēšanās putekļainā vidē. Smagos gadījumos ir galvassāpes, pietūkuši limfmezgli pie auss un zem žokļa, retumis arī paaugstināta temperatūra. Ja uz plakstiņa parādījies šāds veidojums, vajadzētu konsultēties ar acu ārstu. Ja mieža graudi metas bieži, ieteicams apmeklēt ģimenes ārstu, lai pārbaudītu vispārējo veselības stāvokli, noteiktu cukura līmeni asinīs un veiktu citus izmeklējumus. Visbiežāk mieža grauds apmēram nedēļas laikā uzsūcas pats, taču, lietojot ārsta izrakstītus antibakteriālus pilienus vai ziedi, tas pazudīs vēl ātrāk.

Komplikāciju gadījumā antibiotikas jāuzņem iekšķīgi. Organisma spēcināšanai vēlams polivitamīnu kurss.

Dažkārt mieža grauds iekapsulējas un pārveidojas krusas graudā – cietā, sāpīgā mezgliņā, kas pats no sevis nepāriet. To ārstē, izņemot ķirurģiski.

Krusas grauds
Krusas grauds, atšķirībā no miežagrauda, ir hronisks, gļēvi noritošs plakstiņa meiboma dziedzera iekaisums. Iekaisumu izraisa dziedzera izvadkanāla aizsprostošanās. Dziedzera sekrēts uzkrājas, sacietē un iekapsulējoties veido nelielu pacēlumu zem plakstiņa ādas. Veidojumam pakāpeniski palielinoties tas var radīt spiedienu uz radzeni un izraisīt tās iekaisumu vai radīt redzes traucējumus. Plakstos atrodas taukainu sekrētu izdaloši meiboma dziedzeri. Ja to izvadi tiek nosprostoti, sekrēts uzkrājas un veidojas krusas grauds. Tas ir hroniska meiboma dziedzera neinfekcioza granuloma – nesāpīgs, palpējams mezgliņš plaksta malā vai nedaudz augstāk. Veidojums izzūd, granulomai atveroties un uzsūcoties, nedēļu vai vairāku mēnešu laikā. Terapijā lieto sausu siltu kompresi (vārītu olu), plakstu masāžu. Ja krusas grauds ir iekapsulējies, visbiežāk ir nepieciešama operatīva terapija, jo bieži novēro ne tikai kosmētisku defektu, bet arī veidojumu (it sevišķi uz augšējā plaksta), kas var radīt redzes traucējumus. Operācijas laikā veic lokālu anestēziju un plakstam no ārpuses veic griezienu paralēli plaksta malai vai no iekšpuses – perpendikulāri plaksta malai, izņem veidojumu ar kapsulām. Pēc ārēji noņemta veidojuma parasti uzliek pāris ādas šuves, kuras pēc 1 nedēļas izņem. Krusas graudi ir grūtāk ārstējami nekā miežagraudi. Pirms radikālākas ārstēšanas uzsākšanas rekomendē siltas plakstiņa kompreses. Ja kompreses nepalīdz, vai ja veidojums strauji progresē, tad izdara steroīdu injekciju veidojumā vai arī krusas graudu izloba ar visu kapsulu ķirurģiski. Ja krusas grauds progresē ātri, tad svarīgi ir laicīgi doties pie acu ārsta, jo iespējama kosmētisku un funkcionālu plakstiņa defektu veidošanās.

Par nepieciešamību lietot lokālas vai sistēmiskas antibiotikas jākonsultējas ar oftalmologu

0
Feed

Komentēt