Pavasaris ir klāt!

Beidzot ziema ir galā, un ilgi gaidītais gaidītais pavasaris ir klāt. Saulīte silda, putniņi dzied… Bet tas arī nozīmē, ka ir sācies viens no bīstamākajiem gadalaikiem astmas slimniekiem, kuriem ir alerģija no dažādiem ziedošo augu putekšņiem.

Krasais putekšņu daudzuma pieaugums gaisā apvienojumā ar temperatūras izmaiņām un pirmajiem pērkona negaisiem padara pavasari par laiku, kad jāievēro īpaša piesardzība. Arī ierastie astmas ierosinātāji, kā mājdzīvnieki, putekļu ērcītes un pelējums, var izraisīt negatīvu efektu. Šo ierosinātāju radītie alergēni mēdz uzkrāties ziemas laikā, paaugstinot risku tos ieelpot izsaukt astmas simptomus.
Pavasarī cilvēkiem ar alerģijām un astmu iesakām ievērot īpašu piesardzību. Sezonālie putekšņi var izraisīt elpceļu iekaisumu un izsaukt tādus astmas simptomus kā aizsmakumu, klepu un elpas trūkumu. Jāņem vērā, ka tekošs, aizlikts vai niezošs deguns var apgrūtināt astmas apturēšanu.

Noteikti pārliecinieties, ka zināt, kādus medikamentus un cik bieži lietot, kā pareizi un cik bieži izmantot inhalatoru un kā rīkoties astmas lēkmes gadījumā.

Lai arī lielā pavasara tīrīšana noteikti palīdzēs atbrīvoties un alerģijas un astmas izsaucējiem mājās, tā ir jāveic ar piesardzību, lai neizsauktu alerģijas vai astmas simptomu uzliesmojumu.

Jāuzmanās no tīrīšanas līdzekļu tvaiku ieelpošanas. Šaurās telpās, kur tīrīšanas dēļ gaisā sacelti putekļi, šīs ķimikālijas savienojumā ar sīkajām putekļu daļiņām var izsaukt grūti apturamu astmas lēkmi.

Daži ieteikumi pavasara ietekmes uz astmu samazināšanai:

• Izvairieties doties ārpus telpām laikā, kad gaisā ir paaugstināts putekšņu daudzums (parasti no rīta (7.00-9.00) un pēcpusdienā (16.00-18.00)).
• Pēc pastaigas ārā, noteikti nomazgājiet rokas un seju, vai vislabāk dodieties ātrā dušā un nomainiet drēbes. Putekšņi pielīp drēbēm un ķermenim, tāpēc mazgāšanās samazina putekšņu ienešanu mājās.
• Žāvējiet drēbes un gultas veļu iekštelpās, lai izvairītos no to aplipšanas ar putekšņiem.
• Veicot tīrīšanu, izmantojiet mitras lupatiņas sausu vietā, krietni samazinot putekļu sacelšanu gaisā un iespēju tos ieelpot.
• Regulāri iztīriet paklājus ar putekļu sūcēju. Ieteicams izmantot putekļu sūcēju ar HEPA filtru, kas aizturēs gandrīz visas iespējamās alergēnās daļiņas no nonākšanas atpakaļ gaisā.
• Gultas veļu mazgājiet augstā temperatūrā (vismaz 55C)
• Neaizmirstiet par pavasara tīrīšanu automašīnai. Iztīriet sakrājušās lapas no gaisa kanāliem. Tās var uzsūkt mitrumu un radīt labvēlīgu vidi pelējumam. Nomainiet salona gaisa filtru – ieteicams lietot aktīvās ogles filtrus, kas aiztur ne tikai cietās putekļu daļiņas, bet arī smakas un lielu daļu baktēriju.

Ievērojot šos vienkāršos padomus, Jūs noteikti samazināsiet sezonālo alergēnu klātbūtni jūsu mājās, apģērbā un automašīnā, ļaujot izbaudīt pavasari bez krasiem alerģiju uzliesmojumiem, un saglabāsiet kontroli pār astmas simptomiem.0
Feed

Komentēt