Pedikuloze jeb utis matos

Klāt vasara un bērnu nometņu laiks. Liela daļa vecāku piesaka savus lolojumus vasaras nometnēs. Tomēr dažas no problēmām var pamatīgi aizēnot atmiņas par jauko nometnē pavadīto laiku.


Izdzirdot šo informāciju, vecāki šausmās iepleš acis un steidz pārbaudīt matus saviem lolojumiem. Šī slimība nepazūd, bet diezgan labi pastāv paralēli dažādu elektroniskas brīnumu ienākšanai mūsu vidē.

Problēma skar ne tikai bērnus, bet arī pieaugušie to var iegūt sabiedriskajā transportā, baseinā un pat apmeklējot pirti. Tomēr visbiežāk pedikuloze skar pirmsskolas un skolas vecuma bērnus. Ik gadu šī problēma skar aptuveni 6–12 miljonus cilvēku pasaulē. 80% no visiem saslimušajiem ar pedikulozi ir bērni, konkrētāk meitenes ar gariem, kupliem matiem.


Kas ir pedikuloze un kas to izraisa? 
Pedikulozi izraisa galvas utis (Pediculus humanus capitis) – bālgani, gaišpelēki, pelēcīgi, 2–4 mm gari asinssūcēji kukaiņi bez spārniem. Tiem ir sešas ļoti attīstītas kājiņas, ar kurām kukainis ļoti spēcīgi pieķeras matam. Galvas uts barojas ar asinīm, ādā ievadot siekalas. Biežākais utu izplatīšanās veids ir fizisks kontakts starp cilvēkiem: sveša cilvēka ķemmes, cepures vai šalles lietošana, dvieļu vai spilvendrānu lietošana, drēbju uzlaikošana veikalos, liekot galvā iznomātu ķiveri. Galvas uts dzīves ilgums ir 20–30 dienas. Savas dzīves laikā mātīte izdēj līdz pat 300 oliņu. Utu mātīte oliņas piestiprina matam ar speciālu siekalu sekrētu.


Kādas ir pazīmes, kas liecina par sīkajiem “ciemiņiem” jeb galvas utīm mūsu matos?
Cilvēks sāk just pastāvīgu niezi deniņos, aiz ausīm, pakauša daļā. Tā ir viena no pirmajām pazīmēm, kas liecina, ka matos ir iemitinājušās cilvēka utis. Uzmanīgi pāršķirstot matus ar ķemmi, pie laba apgaismojuma pie matu saknēm var redzēt mazus baltus plankumiņus (oliņas). Parazīta galvenā lokalizācijas vieta ir galvas mati. Intensīvi vairojoties, tās var apmesties arī skropstās, bārdā un uzacīs. Optimālā utu vairošanās temperatūra ir 32 °C.


Nonākot ārpus galvas matainās daļas, utis uz paklāja vai gultas veļas var izdzīvot 2 līdz pat 10 dienām.
Savukārt oliņas var izdzīvot līdz pat 2 nedēļām. Nonākot siltā ūdenī, utis spēj izdzīvot 48 stundas.


Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā rakstīts: 2010. gada 23. martā Ministru Kabinets apstiprinājis noteikumus Nr. 277 „Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe un pirmās palīdzības pieejamība izglītības iestādēs”.
(https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/pedikuloze).


Šo noteikumu 9. punktā teikts: izglītības iestādes vadītājs organizē:

9.2. higiēnas prasību ievērošanas kontroli;

9.9. ne retāk kā reizi mācību gadā (ieteicams pirmā semestra pirmajā mēnesī) kašķa un pedikulozes pārbaudi izglītojamiem, kā arī šo slimību profilakses pasākumus;

9.14. primāros pretepidēmijas pasākumus, ja konstatētas infekcijas slimības, tajā skaitā saslimušo izolēšanu un izglītojamo vecāku informēšanu.

Kā rīkoties, ja sev vai saviem tuviniekiem galvas matainajā daļā esat konstatējis pedikulozi?
Ja esat konstatējis pedikulozi, steidzami jāveic ārstēšana. Jāpārbauda mati visiem ģimenes locekļiem, ar kuriem ir bijusi cieša saskare. Aptiekā, kosultējoties ar farmaceitu, jāiegādājas kāds no pretutu līdzekļiem. Vispirms jāizķemmē mati ar speciālo utu ķemmi, uz grīdas paklājot vienreizlietojamo dvieli. Pēc ķemmēšanas jānomazgā ķemme ar ziepēm vai karstu ūdeni, dvielis uzmanīgi jāsaloka un jāizmet atkritumu maisā, aizsienot ciet galu. Ja oliņas no matiem netiks likvidētas, nedēļas laika izšķilsies jaunas utis.


Jāizmazgā visa gultas veļa, drēbes, ķemmes un galvassegas. Rūpīgi jāiztīra mīkstās mēbeles, grīdas segumi un bērnu rotaļlietas. Konstatējot bērnam pedikulozi, ieteicams neapmeklēt bērnudārzu, skolu un citas nodarbības, kamēr parazīti nav likvidēti.


Grūtniecēm pirms speciālo pretutu līdzekļu lietošanas ar ārstējošo ārstu rūpīgi jāapsver to kaitīgums.


Vecākiem noteikti jāinformē pedagogi skolā vai bērnudārzā.

0
Feed

Komentēt