Vai sauļoties ir veselīgi?

Vasaras pašā pilnbriedā brīvās dienas un atvaļinājumus daudzi vēlas pavadīt, baudot saules un ūdens peldes.

Tomēr mūsdienās nopietni aizdomājamies par savu veselību un arvien biežāk rodas jautājums: “Vai sauļoties ir veselīgi?”

Saules stari spēj brīnišķīgi uzlabot mūsu garastāvokli un, protams, kurš gan nevēlas iegūt skaisto zeltaini brūngano ādas toni – vasaras atpūtas un saules liecinieci
Ultravioletais starojums ir nepieciešams cilvēka organismam, jo tā ietekmē veidojas D vitamīns. Pareiza sauļošanās “ar prātu” stiprina organismu, uzlabo emocionālo stāvokli, uzlabo sirdsdarbību, veicina kaulu apgādi ar D3 vitamīnu, samazina augsta asinsspiediena risku un holesterīna līmeni.

Tomēr dermatologi atzīst, ka UV starojums ir viens no ādas slimību un pāragras novecošanās veicinošiem faktoriem.

Būtiski ir ievērot drošas sauļošanās principus, nenodarot pāri savai veselībai!

Saules stari, kas sasniedz Zemi, ir divu veidu – UVA un UVB stari. Abi staru veidi ir kaitīgi ādai, radot ādas novecošanos, apdegumus un sausuma sajūtu.

Reaģējot uz saules stariem, mūsu organisms izstrādā aizsargreakciju – no melanocītiem, kas atrodas ādas virskārtā, izdalās pigments melanīns, padarot ādu tumšāku un pasargājot no ādas bojājumiem.

Kopumā saules iedarbība uz cilvēka organismu ir ļoti pakāpeniska un negatīvās sekas attīstās tikai pēc vairākiem gadiem. No katras sauļošanās reizes, gluži kā procentu uzkrājumi bankā, uzkrājas dzimumzīmes, pigmenta plankumi, ādas pārragošanās vai pat pirmsvēža stāvokļi.

Katram cilvēkam ir individuāls ādas tips, tāpēc sauļošanās ilgums katram ir atšķirīgs. Optimālais sauļošanās ilgums mūsu platuma grādos ir no 40 minūtēm līdz 1 stundai, bet ne vairāk par 3 stundām dienā. Šajā laika periodā cilvēka āda spēj aizsargāt organismu no nelabvēlīgo saules staru ietekmes.

Pirmā ādas tipa cilvēkiem āda ir ļoti gaiša, zilas acis, vasaras raibumi. Šāda ādas tipa īpašniekiem āda praktiski brūna nepaliek un intensīvas saules ietekmē ātri veidojas ādas apdegumi.

Otrā ādas tipa cilvēkiem viegli veidojas iedegums un bieži veidojas apdegumi.

Trešā ādas tipa cilvēkiem ir tumša āda, brūnas acis. Šie cilvēki apdegumus gūst reti un ļoti ātri iesauļojas.

Ceturtā un piektā ādas tipa cilvēkiem ir tumša āda, nekad neapdeg un āda saules iedarbībā iegūst tikai tumšāku pigmentāciju.

Saules aktivitāte dienas laikā mainās, tāpēc vēlams sauļoties rīta pusē līdz 12:00 un pēcpusdienā no 16:00. Bez tam cilvēkiem, kam ir pirmais un otrais ādas tips, sauļošanās sākumā ieteicams lietot saules aizsarglīdzekļus ar UV aizsargfiltru – SPF koeficientu 20 -25.

Bērnu āda ir daudz maigāka, tāpēc iesākumā bērniem saulē uzturēties vēlams tikai ar apģērbu. Noteikti jāaizsargā bērna āda ar līdzekli, kuram ir liels SPF aizsargfaktors.

Grūtniecības laikā organismā notiek ievērojamas hormonālas pārmaiņas, kā rezultātā āda pastiprināti reaģē gan uz smaržām, kosmētiku, gan arī uz sauli. Ievērojami ātrāk veidojas ādas apsārtumi un pigmenta pleķi. Tāpēc grūtniecēm iesakām izmantot hipoalergēnus saules aizsarglīdzekļus ar augstu UV aizsargfaktoru. Lai pasargātu seju no dažāda veida pigmentācijas, iesakām nesāt cepures ar platām malām. Atklātas saules iedarbības karstums papildus noslogo asinsriti.

Izturies ar atbildību pret savu ķermeni, baudi saules peldes un vasaru!
0
Feed

Komentēt